Chalupa Blaník - Libouň u Vlašimi

Pobyt v chalupě v příjemném prostředí podblanického venkova.

Turistika, výlety a zajímavosti

V nejbližší střediskové obci Louňovice pod Blaníkem je zámek, infocentrum, muzeum se stálou expozicí nejstarších dějin Podblanicka a veřejný internet. Jsou tady dvě restaurace.

Město Vlašim je jen 10 km vzdálené. Vlastní též zámek, kde se nalézá muzeum s unikátní expozicí sportovního a loveckého střelectví, jež úzce souvisí s výrobním programem největšího vlašimského podniku, světoznámé zbrojovky SELLIER & BELLOT. Zde se také konají prestižní společenské akce, koncerty a vernisáže.


Město Vlašim

Okolní zámky

Jemniště (13km)
Konopiště (24km)
Vrchotovy Janovice (26km)
Zřícenina Hradu Šelmberk (10km)
Český Šternberk (28km)


Města

Vlašim (10km)
Votice (14km)
Benešov (24km)
Tábor (33km)
Pelhřimov (50km)
Chýnovské Jeskyně (30km)


Zajímavosti okolí

K dominantě krajiny neodmyslitelně patří bájná hora Blaník (3km), tvořená dvěma vrcholy - Velkým Blaníkem (638m.n.m.) a Malým Blaníkem (580m.n.m.). Na Velkém Blaníku je rozhledna se stálou službou pro turisty (otevřeno je každý den od 10:00 hod. do 17:00 hod. kromě pondělí) a zbytky po keltském sídlišti, které bylo postaveno zhruba 500 let př.n.l. Nacházel se zde středověký hrad, který dobýval dokonce císař Zikmund. Veřejová skála, odkud podle pověsti vyjedou Blaničtí rytíři, až bude české zemi nejhůře, je nedaleko vrcholu. Kousek pod vrcholem je skála "Jan Očko z Vlašimi" nazvaná podle prvního pražského arcibiskupa za vlády Karla IV. Při pohledu od rozhledny připomíná siluetu hlavy.

Blaník

Ve stínu svého velkého bratra stojí Malý Blaník. Nicméně i ten stojí za návštěvu. Kromě krásného výhledu do krajiny zde najdeme zříceninu poutní barokní kaple sv. Máří Magdalény, postavené r. 1735. Konaly se zde tábory lidu a věhlasná pouť. Uprostřed zříceniny vyrostl mohutný smrk pojmenovaný Mnich. Na úpatí Malého Blaníku se rozprostírá přírodní rezervace Podlesí s Býkovickým rybníkem.

Říčka Blanice, v okolí Louňovic malebně meandrující, je neméně zajímavá. Lze v ní při troše štěstí vyrýžovat zlato. Za zmínku stojí i nedaleký bývalý zlatodůl Roudný (2km). V okolních lesích je možné nalézt haldy rozdrceného písku po vytěžené rudě a zbytek těžní věže od nejhlubšího dolu na zlatou rudu v Čechách (510m). Říká se, že nejdříve se těžilo zlato v rybníce Strašík, odkud zlatinky přivedly zlatokopy až ke zlatým žilám v Roudném.

V největším nalezišti bylo vytěženo cca 6 tun zlata. V letech 1910 – 1932 byl Roudný nejvýnosnější důl v Evropě. Z místního zlata jsou vyraženy i Svatováclavské dukáty. Těžba byla ukončena v roce 1956.


Fotogalerie